PROMJENE

Šta donose pripremane izmjene Zakona o radu: Planirano da se pauza računa u radno vrijeme, poslodavci protiv

Poslodavci zahtijevaju da se izmjene usaglase s njima

Pauza kao dio radnog vremena: Da li će olakšati radnicima?. Screenshot

Danijal Hadzovic

prije 12 sati 20 minuta

Prema izmjenama Zakona o radu koje planira Federalno ministarstvo za rad i socijalnu politiku, pauza trebala biti uključena u radno vrijeme, čime se radnicima omogućava da vrijeme provedeno na odmoru bude uračunato u osam sati radnog dana. Mninistar za rad i socijalnu politiku Adnan Delić kazao je da su u ovom Nacrtu već uvrstili pauzu u radno vrijeme.  

- To znači da radnici koji rade najmanje šest sati dnevno imaju pravo na pauzu od najmanje trideset minuta, a to vrijeme će se ubrajati u osam sati radnog vremena – pojasnio je Delić.

Poboljšanje uslova

Član 104 regulira pitanje pauze i podrazumijeva da radnik koji radi najmanje šest sati dnevno, ima svakoga radnog dana pravo na odmor (pauzu) od najmanje trideset minuta, osim ako posebnim zakonom nije drugačije određeno, a vrijeme odmora ubrajat će se u radno vrijeme.  

Iz Ministarstva navode da ova promjena ima za cilj poboljšanje uslova rada, posebno u kontekstu modernizacije radnog zakonodavstva. 

Pauza kao dio radnog vremena: Da li će olakšati radnicima?. Fena

Ipak, protiv predloženne izmjene pobunili su se poslodavci. Iz Udruženja poslodavaca upozoravaju da bi ovakva odredba mogla dodatno pogoršati produktivnost radnika u BiH koja je svakako među najnižim u Evropi.

- Bosna i Hercegovina je sigurno po produktivnosti posljednja zemlja koja tako olako treba procjenjivati i donositi ovako složene odluke koje u konačnici povećaju troškove poslovanja, utječu na produktivnosti i stvaraju nerealne obaveze između socijalnih partnera - navedeno je u reakciji.

Pitanje produktivnosti

Žale se i da njihovi zahtjevi u cijelom procesu nisu uvaženi te podsjećaju i na konvenciju Međunarodne organizacije rada, kojom se zahtijeva osiguranje tripartitne konsultacije, odnosno konsultacije između vlade, poslodavaca i sindikata, prije nego što se donesu zakonodavne promjene koje se odnose na radne uslove, zapošljavanje, radnu zaštitu i druge slične oblasti.

Kazali su da u vrijeme kada usklađujemo interese vezano za fiskalne i parafiskalne obaveze, povećanje minimalne i drugih plaća radnika te stvaranje boljeg poslovnog ambijenta generalno, nije dobro populističkim izjavama dodatno komplicirati situaciju i zbunjivati javnost.

- Zahtijevamo da se ispoštuju međunarodne konvencije, domaći propisi i dogovorene metodologije rada te da izjave za javnost imamo nakon što socijalni partneri usuglase moguća rješenja i prednacrt zakona – naglasili su poslodavci.

Vlada FBiH u posljednje vrijeme odlučila se pozabaviti sa ekonomskim zakona u FBiH, a nakon zabrane rada nedjeljom i prijedloga o uredbi kojom se povećala minimalna plata, jasno je da je u planu još jedno rješenje koje će dovesti do brojnih oprečnih mišljenja i sukobljavanja u Federaciji.

Brojne promjene

Odredba o pauzi na poslu samo je jedna od promjena koje se očekuju u Zakonu o radu.

- Vijeme je za prilagođavanje Zakona promjenama na tržištu. Kako se sve više poslova seli u online sferu moramo prilagoditi zakon i novim oblicima rada, poput freelancera i radnika na digitalnim platformama. Novi Zakon o radu treba uzeti u obzir i dinamičnost modernog života, pa ćemo se fokusirati i na konciznije regulisanje privremenih i povremenih poslova – naveo je Delić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.