Goraždanka Nejra Bašić odlučna u borbi za pravdu svog oca Envera Bašića (60) koji je, kako je navela, nepravedno po prvi put u životu, osuđen, zbog nevjerovatnih pravosudnih odluka sudova u RS-u. Njen otac je putem advokata u martu 2024. podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Riječ je, kako je navela, o primjeru konfuzne i u najmanju ruku neobjektivne sudske prakse.
Nesreća iz 2017. godine
- Moj otac je presudom Okružnog Suda u Istočnom Sarajevu u januaru 2024. godine osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 4 godine zbog saobraćajne nesreće koja se dogodila u junu 2017. godine, a od kraja oktobra je na izdržavanju zatvorske kazne. U nesreći koja se dogodila u mjestu Kopači (nedaleko od Goražda), na području RS-a, učestvovala su 2 vozila: Kamion - kojim je upravljao moj otac i sanitetsko vozilo Doma zdravlja Višegrad (vozilo nije bilo pod rotacijom)u kojem su posljedično smrtno stradale dvije osobe - navela je na početku Nejra Bašić.
Dodala je da je Tužilaštvo RS podiglo optužnicu protiv njenog oca te je na bazi dokaza i vještačenja Osnovni sud u Višegradu 2019. godine donio oslobađajuću presudu, u kojoj se navodi da njen otac nije kriv za djelo koje mu se stavlja na teret.
- 2023. godine Osnovni Sud u Višegradu donosi presudu u kojoj na bazi istih dokaza koji uključuju i nezakonite dokaze oca osuđuju na kaznu zatvora u trajanju jedne godine, da bi posljedično Sud u Istočnom Sarajevu u januaru 2024. godine usvojio žalbu Tužilaštva RS, a odbio žalbu odbrane te preinačio presudu (bez ponovljenog postupka i novih dokaza) na pravosnažnu kaznu zatvora u trajanju od 4 godine sa obrazloženjem da 1 godina zatvora nije dovoljna za resocijalizaciju osuđenog- navela je Bašić.
Šta su vještaci utvrdili
Istakla je da je u nalazima vještačenja je utvrđeno da je vozač sanitetskog vozila vozio brzinom 30 km/h iznad ograničenja, da do nesreće ne bi došlo ni da je vozač vozio brzinom dozvoljenom za ovaj dio puta (50 km/h), da ga njen otac nije mogao vidjeti prilikom uključivanja na magistralni put te da je sanitetsko vozilo neadekvatno za svrhe u koje je korišteno što je u značajnoj mjeri doprinijelo posljedicama nesreće.
- Svi ovi dokazi su zanemareni prilikom donošenja presude kao i mnogobrojne druge olakšavajuće okolnosti koje idu u prilog optuženom. Na ovakvu presudu uložen je zahtjev Vrhovnom sudu RS-a te apelacija Ustavnom Sudu BiH. Vrhovni sud RS-a je je odbio zahtjev. Predmet je trenutno na čekanju odluke Ustavnog Suda BiH zbog povrede prava zagarantovanim Ustavom, a moj otac je od 28.10. na izdržavanju kazne zatvora.
Iza sebe nema krivičnih djela
- Moj otac je čovjek koji ima 60 godina, porodicu: suprugu, sina i kćerku, dvoje unučadi. Čovjek koji je cijeli svoj život posvetio obezbijeđivanju egzistencije, obrazovanja i bolje budućnosti za svoju djecu na pošten i korektan način, čovjek koji iza sebe nema krivičnih djela, čovjek koji se u najtežim vremenima borio za ovu državu, čovjek koji je vjerovao u državu i njen pravosudni sistem, čovjek koji je u životu uvijek birao teži put, a to je put pravednosti i istine, čovjek koji nikada ništa nije tražio od države niti dugovao državi i čovjek koji je kolateralna šteta postupanja pravosudnog sistema ove države. Trenutno, čovjek koji leži u zatvoru za djelo za koje mu je Sud jednom „rekao“ da nije kriv, drugi put da je kriv, ali „malo“, a treći put da je kriv i to „puno“. Da, govorimo o istom djelu, istim dokazima u slučaju kada je kriv i kada nije kriv, jedina razlika je u osobama koje su donosile presudu.
Ovakav slučaj je pokazatelj realne prakse, aktuelne sadašnjosti i potencijalne budućnosti svih građana Bosne i Hercegovine, ukoliko se nađu u situaciji da im život i sloboda zavise od sistema u kojem žive.
- Zbog ovakvog nemarnog i upitnog pristupa u sudskoj praksi, a čije su posljedice ozbiljne prirode oštećenosti moga oca i naše cjelokupne porodice, slučaj zaslužuje upoznavanje medija i građana Bosne i Hercegovine o istom, te shodno tome kao kćerka čiji otac trenutno služi kaznu zatvora istinski vjerujem da će Ustavni sud BiH odlukom o usvajanju apelacije i vraćanjem predmeta na ponovno suđenje pokazati da pravda mora biti zadovoljena - navela je Nejra Bašić.