Na današnji dan 1749. godine, u Frankfurtu je rođen Johan Volfgang fon Gete (Johann Wolfgang von Goethe), jedan od najvećih njemačkih i evropskih književnika, najznačajnija ličnost evropskog neoklasicizma i romantizma krajem 18. i početkom 19. vijeka.
Gete je studirao pravo, prvo na Univerzitetu u Lajpcigu, a potom u Strasburgu, potom je, 1775. godine, imenovan je tajnim savjetnikom u Vajmaru, pri dvoru vojvode od Vajmara, gdje je koordinirao velike projekte miniranja, izgradnje puteva i navodnjavanja s primarnim zadatkom obnove rudnika bakrenog škriljca Ilmenau. Taj period svog života Gete je nazvao rudarskom epohom zbog koje je u svojim književnim djelima često opisivao rudarski život.
“Patnje mladog Vertera”
Njegova djela obuhvataju gotovo sve književne rodove i nekoliko naučnih područja. Najveću popularnost stekao je romanom “Patnje mladog Vertera”, djelom u kojem je srušio sve primjere klasicizma koji su vladali među njegovim savremenicima, uvodeći čitatelje u modernu književnost.
Gete je preporodio liriku, dramu, ep, romane, nametnuvši se kao učenjak izuzetno oštrog i dubokog uvida u strukturu i fenomene prirode, čime je jako utjecao na sve evropske književnosti, te još za života postao “spomenik” njemačkog klasičnog humanizma.
Osim toga, on je i slikao, te radio na anatomiji i botanici, stvarajući teoriju boja, a 26 godina je režirao predstave u pozorištu.
“Faust” remek-djelo
Geteovo remek-delo je “Faust”, u kojem se fokusirao na potragu za smislom postojanja i duše. Originalna verzija, 1790. godine, nosila je naziv “Faust: Fragment”. Međutim, Faust je ubrzo postao opsesija Getea koji je kompletnu dramu radio duže od 60 godina, a konačnu verziju završio je samo nekoliko meseci prije smrti.
U “Faustu” je Gete razjasnio ideje da nijedan filozofski sistem ne može objasniti svijet, da se čovjek ne može svesti na pojedinačne koncepte i da literatura može odražavati proizvoljnost života. Ti njegovi stavovi inspirisali su mnoge pjesnike i filozofe poput Ničea (Nietzsche), Beketa (Beckett) i Kafke.
Osim toga, bio je strastveni sakupljač minerala i imao vrijednu zbirku, zbog čega je po njemu nazvan mineral getit ili goethite, koji je modifikacija prirodnog željezo-hidroksida FeO(OH).
Preminuo je 22. marta 1832. u 82. godini života.
Goethe-Institut
Prema velikom književniku nazvan je „Goethe-Institut“, udruženje njemačkih kulturnih centara širom svijeta sa sjedištem u Minhenu, koje njeguje, širi i promovira njemački jezik i međukulturnu saradnju izvan matične zemlje. Institut ima svoje odjeljenje i u Bosni i Hercegovini, u Sarajevu, koje samostalno i u saradnji s drugim ustanovama i pojedincima organizira različite kulturne priredbe, predavanja, seminare, izložbe, promocije, projekcije, pozorišne i muzičke priredbe, te posreduje u dobivanju stručnih stipendija.