Izraelsku politiku je potresla sumnja na curenje povjerljivih dokumenata o Gazi, u koje je uključen i pomoćnik Benjamina Netanjahua (Netanyahu), te izazvala bijes porodica talaca koje drži Hamas, javlja Reuters.
Detalji o slučaju izlaze polako zbog zabrane objavljivanja informacija. Međutim, odluka suda je djelimično ukinula zabranu i omogućila prvi uvid u slučaj, a sud je naveo da je kompromitovana sigurnost izvora i da je možda ugoržen izraelski napor za oslobađanje talaca.
- Povjerljive i osjetljive obavještajne informacije preuzete su iz sistema IDF-a (Izraelskih odbrambenih snaga) i nelegalno iznesene - stoji u odluci sudije Okružnog suda Rišon Le-Zion u nedjelju, što je, kako se navodi, moglo prouzrokovati “ozbiljnu štetu sigurnosti države i predstavljalo rizik za izvore informacija“.
Sud je naveo da bi curenje moglo ugroziti napore za oslobađanje talaca.
Netanjahu je negirao bilo kakvo nepropisno ponašanje osoblja svog ureda, izjavivši u subotu da je o curenju dokumenta saznao tek putem medija.
Četiri osumnjičena – jedan portparol iz Netanjahuovog kruga i tri pripadnika sigurnosnog sektora – nisu bili dostupni za komentar.
Prema izraelskom listu "Haaretz", koji je zajedno s drugim medijima tražio ukidanje zabrane objavljivanja, detalji iz spornog dokumenta objavljeni su u njemačkom listu "Bild".
Članak, označen kao ekskluziva, navodno je izložio strategiju pregovora Hamasa, palestinske militantne grupe s kojom se Izrael bori u Gazi već više od godinu dana.
Otprilike u to vrijeme, Sjedinjene Američke Države, Katar i Egipat posredovali su u pregovorima o prekidu vatre između Izraela i Hamasa, koji su trebali uključivati i dogovor o oslobađanju talaca u Gazi.
Međutim, pregovori su propali, a Izrael i Hamas međusobno su se optuživali za zastoj. Članak je u velikoj mjeri potvrdio Netanyahuove optužbe protiv Hamasa zbog zastoja.
Objavljen je nekoliko dana nakon što je pronađeno šest izraelskih talaca pogubljenih u Hamasovom tunelu na jugu Gaze. Njihovo ubistvo izazvalo je masovne proteste u Izraelu i bijes među porodicama talaca, koje su optužile Netanjahua da je sabotirao pregovore o prekidu vatre iz političkih razloga.
U subotu su se neke od tih porodica pridružile zahtjevu izraelskih novinara za ukidanje zabrane objavljivanja informacija.
- Posljednju godinu čekali su da čuju bilo kakve obavještajne podatke ili informacije o pregovorima za oslobađanje tih talaca. Ako je neki dio tih informacija ukraden iz vojnih izvora, smatramo da porodice imaju pravo znati svaki relevantan detalj - rekla je njihova advokatica, Dana Pugač (Pugach).
Na drugom saslušanju u nedjelju, vezano za istragu koju provode domaća sigurnosna služba Šin Bet, policija i vojska, sud je naredio puštanje jednog osumnjičenog, dok su ostali zadržani, prema Haaretzu.
Upitan o istrazi, Bild je izjavio da ne komentira svoje izvore.
- Autentičnost dokumenta poznatog nama potvrdio je IDF (Izraelske odbrambene snage) odmah nakon objavljivanja - naveli su.