Nevenka Tromp, profesorica istočnoevropskih studija na Univerzitetu Amsterdam i nekadašnja istražiteljica Tribunala u Hagu u procesu protiv Slobodana Miloševića, bila je iznenađena odlukom vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska da se poništi Izvještaj o Srebrenici iz 2004. godine.
No, smatra da ta odluka ne može poništiti istinu.
Štaviše, uvjerena je i da nova komisija, koju traže vlasti manjeg bh. entiteta, jedino što može uraditi je to da doda nove detalje i još jednom potvrdi da se genocid desio.
Skupština RS mogla je glasati i da se iz udžbenika izbaci činjenica da je Zemlja okruga
Kako gledate na odluku RS o Izvještaju o Srebrenici?
- Isto bi bilo, recimo, da je Skupština RS zasjedala da bi njeni zastupnici glasali da li da se izbaci iz školskih udžbenika općeprihvaćena činjenica u racionalnom svijetu da je Zemlja okrugla. Što god njeni zastupnici izglasaju o povlačenju tih udžbenika iz nastave i iz prodaje, Zemlja će i poslije njihove odluke ostati okrugla.
Kakva je bila Vaša prva reakcija kada ste čuli vijesti iz Banje Luke?
- Nevjerica! Naravno, Skupština nije direktno odlučivala o tome je li bilo ili nije bilo genocida u BiH, ali je na indirektan način najavila preispitivanje pravnih i historijskih narativa.
Vlada RS je u saopćenju navela da je to urađeno u cilju cjelovitog i istinskog sagledavanja događaja u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine, a zbog jačanja povjerenja i tolerancije među narodima BiH, konačnog pomirenja i suživota budućih generacija. Vlada je, isto tako, donijela odluku o osnivanju nezavisne međunarodne komisije da preispita pitanje genocida u BiH u roku od 60 dana. Milorad Dodik je izjavio da su pozvali i jednog bivšeg sudiju Haškog tribunala da bude član komisije.
Koliko u tim aktivnostima ima inata, a koliko hladne proračunatosti? I zašto?
- Vodstvo RS ovdje ne pokazuje iracionalnost ili neznanje, nego promovira upravo jednu vrstu racionalnosti koja je tu da služi vrlo konkretnoj nakani. A to je da se dovede pod sumnju odgovornost za genocid RS i Srbije.
Ali, to je već davno zatvoreno i pravno potpuno utemeljeno poglavlje historije.
- Hronologija pravne kvalifikacije genocida na Haškom tribunalu počinje pravomoćnom presudom generalu VRS Radislavu Krstiću 2004.
To je upravo godina kada je u BiH na svim nivoima usvojen, pa tako i na nivou RS, Izvještaj iz 2004. godine. Zato nije vjerodostojno objašnjenje nekih zastupnika Skupštine RS da je u 2004. ovaj izvještaj usvojen kao posljedica velikih pritiska.
Izvještaj je bio posljedica pravnih činjenica. Krstićeva presuda za genocid nije ostala usamljenim incidentom, nego su se presude za genocid nizale jedna za drugom. Tako su za genocid pravomoćno osuđeni i Zdravko Tolimir, Vujadin Popović, Ljubiša Beara, Dragan Nikolić.
Imamo i još nekoliko nezavršenih procesa u Hagu...
Da. Red se nastavlja u iščekivanju pravomoćnih presuda generalu Ratku Mladiću kao i jednom jedinom političaru s tog spiska Radovanu Karadžiću, koji su do sada nepravomoćno proglašeni krivim i za zločin genocida.
Znači, Izvještaj iz 2004. godine je s Krstićevom presudom i onim koje su poslije dolazile samo još više učvrstio svoje temelje novim činjenicama i novim presudama za genocidu.
Zašto je Srbija najviše napora, vremena i resursa potrošila na skrivanje dokaza?
Hoćete da kažete da su u RS opet radili uzaludan posao?
- Ova hronologija koju sam navela pokazuje da je tokom vremena samo rasla lista počinitelja zločina genocida, a da se temeljene postavke o tome ko je žrtva, a ko počinitelji nije mijenjala.
Shodno tome, bilo kakva komisija za preispitivanje činjenica o genocidnim zločinima će zarad svog vlastitog kredibiliteta morati voditi računa o svim činjenicama koje su utvrđene nakon 2004. godine.
Hoćete da kažete da se jedino mogu ponoviti i ojačati nalazi Komisije iz 2004. godine?
- I uz najminimalniju definiciju objektivnosti i profesionalnosti bi upravo zbog velike količine novih činjenica ova komisija trebala ne samo potvrditi nego i ojačati činjenično stanje o tome zašto i kako je planiran i izvršen genocid i iz kojeg etničkog kolektiva su žrtve, a iz kojeg počinioci.
Šta je utvrđeno u Tribunalu u Hagu o genocidu u Srebrenici?
- Kada sam završavala svoju knjigu o suđenju Miloševiću na Haškom tribunalu, jedno od pitanja koje se nametnulo na samom kraju istraživanja je bilo to zašto je država Srbija najviše napora, vremena i resursa u saradnji s Tribunalom potrošila na skrivanje dokaza važnih za dokazivanje Miloševićeve kriminalne odgovornosti za genocid u BiH.
Prvi dio odgovora se nametnuo sam od sebe. Velika većina dokaza koji su trebali dokazati individualnu odgovornost Miloševića pred Haškim tribunalom su bili isto tako važni za dokazivanje državne odgovornosti Srbije u tužbi za genocid koje je država BiH podnijela protiv Srbije (tadašnje SRJ) pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Hagu.
I taj sud nije presudio da je Srbija kriva...
- Državna taktika Srbije je bila odraz definiranih srpskih državnih interesa da se Srbija štiti od dogovornosti za genocide pred međunarodnim i nacionalnim sudovima. Njeno provođenje je išlo preko Ministarstva vanjskih poslova, čiji tim pravnika je koordinirao rad s ostalim nadležnim ministarstvima. Ovi koordinirani napori su urodili plodom jer na Haškom tribunalu nema nijedne presude za genocid koja direktno povezuje individualne počinioce – znači one pojedince poput Vujadina Popovića, Ratka Mladića ili pak političara Radovana Karadžića kojima je presuđeno za genocid - individualnu krivičnu odgovornost - i preko doktrine udruženog zločinačkog poduhvata s pojedincima iz srpskog političkog i vojnog vrha.
Milošević je bio optužen za genocid
- Da. I bio je jedini haški optuženik u čijoj je optužnici bilo uključeno krivično djelo genocida. Međutim, niti u jednoj od tih presuda nema povezanosti s presudom za genocide u BiH pripadnika VRS ili političkog vrha RS s Beogradom. Karadžićeva i Mladićeva presuda eksplicitno govore da Tužilaštvo nije dokazalo da je Slobodan Milošević bio dio udruženog zločinačkog poduhvata.
Mladićeva presuda ide čak i dalje i govori da Tužilaštvo nije dokazalo niti povezanost Mladića s pojedincima iz srpskog državnog aparata, i to konkretno s drugim haškim optuženicima Jovicom Stanišićem, Frankom Simatovićem, Vojislavom Šešeljem i Momčilom Perišićem.
Za kvalifikaciju zločina u optužnicama odgovorno je prvenstveno Tužilaštvo
Kako to objašnjavate?
- Ovdje veliku odgovornost za uvezivanje počinitelja genocida iz RS i VRS s Beogradom ima Tužilaštvo Haškog tribunala, koje nijednog od ovih pojedinaca iz Srbije, osim Miloševića, nije ni optužilo za kriminalno djelo genocida.
U njihovim optužnicama, ako se i spominje Srebrenica, što je slučaj u optužnicama Stanišić-Simatović i Perišić - zločini su tamo okvalificirani kao zločini protiv čovječanstva, a ne genocid. Za ovakvu kvalifikaciju zločina u optužnicama odgovorno je prvenstveno Tužilaštvo.
I to zbog nedovoljnog podnošenje dokaza za dokazivanje udruženog zločinačkog poduhvata koji preko RS i optuženika VRS vodi ka Beogradu.
Zbog toga se pravna pravda i pravna istina mogu, ali ne moraju, poklapati s političkom i povijesnom pravdom i istinom.
Je li Tribunal bio ograničen u svom radu? Bilo diktatom sa strane, bilo nesposobnošću onih koji su zastupali, a posebno pomagali Tužilaštvu dostavljanjem dokaza?
- U slučaju Haškog tribunala, kada je u pitanju genocid, pravna pravda i pravna istina su ostale ograničene na samo lokaciju Srebrenice i u presudi Zdravka Tolimira na Žepu. Nema presuda za druge općine u drugim dijelovima BiH, kao niti za godine ranije od ljeta 1995., znači od 1992. nadalje.