ISTRAŽIVANJE

Šverc rezanog duhana i dalje dominira tržištem BiH

Zbog crnog tržišta duhana država gubi ogromna sredstva, dok kriminalne grupe ostvaruju enormne profite

Rezani duha: Čak 94% konzumenata nabavlja ga na crnom tržištu. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 2 dana

Prema najnovijem istraživanju koje je proveo IPSOS u periodu od 22. novembra 2024. do 12. januara 2025. godine, ilegalna trgovina duhanom i duhanskim proizvodima u Bosni i Hercegovini i dalje predstavlja ozbiljan ekonomski problem. Iako se bilježi blagi pad ilegalnih cigareta, tržište rezanog duhana i dalje je u rukama švercera, čime država godišnje gubi stotine miliona maraka prihoda.

Rast cijena

Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku građana BiH starijih od 19 godina, koristeći kombinaciju metoda F2F (licem u lice) i CAPI (računalno potpomognuto osobno ispitivanje). Podaci su prikupljeni putem odgovora ispitanika i analiza fotografija duhanskih proizvoda koje koriste.

Najvažniji zaključci istraživanja su:

I dalje ogroman volumen prodaje ilegalnog duhana: Prema IPSOS istraživanju, procjenjuje se da je ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhana bila 2.062 tone.

Blagi pad ilegalnih cigareta: Na tržištu BiH i dalje postoji značajan udio ilegalnih cigareta, ali je u odnosu na prethodnu godinu došlo do blagog smanjenja potrošnje. Ovaj trend se može pripisati pojačanim aktivnostima agencija za provođenje zakona poput SIPA-e, Uprave za indirektno oporezivanje i Granične policije BiH.

Nepromijenjeno porijeklo ilegalnih cigareta: Većina ilegalnih cigareta i dalje dolazi s poreznim markicama Kosova ili su potpuno bez poreznih oznaka.

Glavni kanali distribucije: Pijace ostaju dominantno mjesto kupovine ilegalnih cigareta, iako se prodaja putem interneta i dalje koristi.

Rast cijena ilegalnih cigareta: Prosječna cijena ilegalnih cigareta porasla je i sada iznosi 4,79 KM, što se sve više približava cijeni legalnih cigareta.

Najveći izazov na tržištu duhanskih proizvoda i dalje je ilegalni rezani duhan, koji čak 94 posto ispitanih konzumenata nabavlja na crnom tržištu. U odnosu na prethodnu godinu, potrošnja ilegalnog rezanog duhana porasla je za dva posto, dok je u odnosu na 2020. godinu taj rast čak 26 posto.

Pijace su i dalje glavni kanal distribucije i tu se gotovo 50 posto konzumenata snabdijeva svim ilegalnim duhanskim proizvodima, međutim, dominantno se ilegalni rezani duhan nabavlja i putem uličnih prodavača ili poznanika.

Gubici države

Ekonomski gubici BiH zbog ilegalne trgovine duhanom procjenjuju se na više od 420 miliona KM godišnje. Taj novac bi se mogao iskoristiti za:

Sanaciju kompletne štete od poplava koje su pogodile BiH u oktobru 2024. godine (procijenjena šteta iznosi približno 244 miliona KM);

Ulaganje u kvalitet zraka u Sarajevu u narednih šest godina;

Izgradnju 50 kilometara autoputa na Koridoru 5C;

Modernizaciju željezničke infrastrukture.

Uz to, recentni događaji na političkoj sceni situaciju ne čine lakšom.

O mogućim posljedicama ako bi agencije za provođenje zakona smanjile ili prestale s akcijama suzbijanja crnog tržišta duhana, ekonomski analitičar Faruk Hadžić kaže:

- Ukoliko bi SIPA, UIO i Granična policija smanjile ili obustavile svoje aktivnosti, došlo bi do rapidnog širenja crnog tržišta. Kriminalne grupe bi iskoristile vakuum nadzora da povećaju ilegalne aktivnosti, što bi dodatno ugrozilo ekonomske interese države. Država već sada gubi stotine miliona KM, a dalje slabljenje kontrole bi te gubitke značajno povećalo.


Facebook

Sigurnosne posljedice

Osim ekonomskih gubitaka, Hadžić naglašava i sigurnosne posljedice:

Jačanje kriminalnih mreža i gubitak povjerenja građana u institucije su realne posljedice ako se ne nastavi borba protiv ilegalne trgovine duhanom. Kad građani vide da država ne može da suzbije ovu vrstu kriminala, to šalje poruku da je vladavina prava slaba, što može imati dugoročne posljedice na društvenu stabilnost – ističe Hadžić.

Jedan od ključnih faktora opstanka crnog tržišta jeste značajna cjenovna razlika između legalnih i ilegalnih proizvoda.

- Ilegalni rezani duhan je daleko jeftiniji od legalnih proizvoda, jer ne podliježe akcizi na duhan za pušenje koja iznosi 143,20 KM po kilogramu, što značajno utječe na konačnu cijenu legalnog proizvoda. Većina konzumenata odlučuje se za ilegalne proizvode jer su jednostavno pristupačniji. Nažalost, potrošači često nisu svjesni ekonomskih i zdravstvenih posljedica kupovine ilegalnog duhana, što dodatno doprinosi velikoj potražnji – kazao je Hadžić.

Osim toga, visoka dostupnost ilegalnog rezanog duhana na pijacama i putem poznanika dodatno otežava borbu protiv ovog problema. Prodaja putem interneta i društvenih mreža dodatno komplikuje borbu protiv ilegalne trgovine.

Iako IPSOS istraživanje pokazuje blagi pad ilegalnih cigareta, ilegalni rezani duhan i dalje dominira tržištem BiH. Država zbog toga gubi ogromna sredstva, dok kriminalne grupe ostvaruju enormne profite.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.