Naše tijelo stvoreno je za kretanje i stalno mijenjanje položaja, to je njegovo prirodno stanje. No, u današnje vrijeme, stil života je drugačiji, sjedilački i štetan je ponajprije za kičmu.
Zaštitni pojas
Ona je uključena u svaki pokret i održavanje ravnoteže tijela i to je razlog zbog kojeg je izložena velikim opterećenjima i podložna oštećenjima. Zdrava kičma je čvrsta, elastična i pokretljiva, s održanim prirodnim zakrivljenostima i snažnim mišićima trupa, trbuha i natkoljenice, koji služe kao prirodni zaštitni pojas.
Zdravlje kičme, stoga, treba čuvati kako bi se spriječili bolovi i održala pokretljivost te na taj način poboljšao kvalitet života. Pravilno držanje tijela jeste temelj očuvanja zdravlja kičme. Ima utjecaj na pokretanje svih ostalih dijelova tijela i na pravilno disanje.
Radne aktivnosti
Pravilno držanje tijela je uspravan, udoban položaj u kojem su glava, trup i noge uravnoteženo jedno iznad drugog u opuštenoj, ali ravnoj liniji. Neophodno je pravilno držati tijelo prilikom hodanja, stajanja i sjedenja, kao i u ležećem položaju. Svakodnevne radne i životne aktivnosti obavljajte uz čestu promjenu položaja tijela.
Savjet
Dok radimo na računaru:
- Trebali bismo uvijek uspravno sjediti, nasloniti leđa i lopatice na naslon stolice
- Stopala trebaju biti postavljena na pod, koljena postavljena nešto niže od kukova
- Telefoniranje sa slušalicom na ramenu se ne preporučuje
- Ustanite sa stolice za vrijeme telefonskih razgovora
- Prilikom dužeg sjedenja povremeno prekinite rad, prošetajte ili napravite nekoliko vježbi istezanja i relaksacije.
Držanje
Prilikom dugotrajnog stajanja podignite jednu nogu i oslonite je na nizak predmet ili zakoračite nogom prema naprijed i savijte je blago u koljenu. Teret podižite ravne kičme i savijenih nogu i nosite ga ravnomjerno raspoređenog u obje ruke. Neophodno je pravilno držati tijelo prilikom hodanja, stajanja i sjedenja, kao i u ležećem položaju.