Karcinom grlića maternice drugi je najčešći karcinom kod žena, sa oko pola miliona novih slučajeva godišnje. Iako je izlječiv u ranoj fazi, u svijetu svake godine više od 230 hiljada žena umire od ovog oboljenja. Rak nastaje na donjem dijelu maternice, koji je okrenut prema vagini, a bolest počinje kada se neke ćelije grlića promijene i počnu se nekontrolirano umnožavati.
Iako BiH nema registar o malignim bolestima, prema nekim podacima, godišnje u našoj zemlji oboli više od 250 žena.
Uspjeh liječenja
Povodom sedmice prevencije raka grlića maternice, koja se krajem januara obilježava širom Evrope, specijalista ginekologije i akušerstva, onkolog dr. Željko Pavlović iz Naše klinike u Istočnom Sarajevu upozorava da je glavni problem što tek svaka peta žena odlazi na redovne ginekološke preglede na kojima se mogu otkriti promjene na grliću maternice prije nego što one poprime maligni znak.
- Mada se u najvećem broju slučajeva tumor na maternici javlja od 40. do 45. godine, rizik postoji i kod žena mlađih od 30 godina. Kod nas je zabrinjavajuće da se i dalje veliki procenat karcinoma grlića maternice dijagnosticira u uznapredovalom stadiju. Međutim, ako se redovno ide na preglede, postoji šansa za ozdravljenje. Uspjeh liječenja ovisi o stadiju bolesti, histopatološkom nalazu, histološkom gradusu, zahvaćenosti regionalnih limfnih čvorova, starosti žene, terapijskom modalitetu i imunobiološkim potencijalima žene – pojašnjava dr. Pavlović.
Promjene na grliću maternice često se ne manifestiraju ozbiljnijim simptomima, sve dok ne poprime maligni znak, a na bolest može ukazivati krvarenje između mensturalnih ciklusa, nakon spolnog odnosa ili menopauze, kao i vaginalni iscjedak neugodnog mirisa. Međutim, prvi ozbiljni simptomi obično se javljaju kad se rak proširi na mjehur, crijeva, pluća ili jetru.
- Ukoliko je bolest uznapredovala, simptomi mogu uključivati bol u leđima, nogama i predjelu zdjelice, otekle noge, umor, gubitak apetita i tjelesne težine. Simptomi čak i tada mogu zavarati i navesti na pomisao da je riječ o nekom drugom oboljenju pa je precizna dijagnostika vrlo važna. Tokom pregleda važan je Papa-test koji otkriva da li kod žene, iako nema kliničkih manifestacija bolesti, postoje naznake raka grlića maternice ili ne – navodi dr. Pavlović.
Cilj primjene Papa-testa je kod žena koje nemaju nikakve simptome niti okom vidljive promjene otkriti lezije koje prethode nastanku raka grlića maternice te ih pravovremeno liječiti kako se zloćudna bolest ne bi razvila.