MOĆ PRIRODE

Dunja je lijek za bolesne, poslastica za gurmane

Dunje se u kulinarstvu često koriste jer se dobro slažu i s pečenim mesom, piletinom, patkom, junetinom ili mesom divljači

Za lijek se upotrebljavaju plodovi, listovi i sjeme. Ilustracija

"Zdravlje u kući"

13.2.2019

Dunja je blagotvorno voće, porijeklom iz jugozapadne Azije, ljekoviti dijelovi su joj plod, listovi i sjeme, a posebno sok i sirup ploda. Dunja koju mi poznajemo razlikuje se od dunje iz zapadne Azije i tropskih područja gdje je mekša i sočnija.  

U područjima hladnije klime ovo voće je privlačnog oblika, bogate žute boje kad je zrelo i ima jak, pomalo težak miris. Plodovi se ubiru od sredine septembra do kraja oktobra, što ovisi o klimatskim uvjetima staništa na kojem se dunja uzgaja, a lišće se, prema potrebi, sabire od sredine maja do sredine septembra.

 Skladište minerala i vitamina

U dunji ima kalija, kalcija, magnezija, natrija, željeza, sumpora, klora i bakra, a od vitamina: karotena (provitamina A), vitamina B1, B2, vitamina C i niacina.

U dunjinim sjemenkama ima masti, tanina, pektina, šećera, jabučne kiseline, amigdalina, emulzina i protida.

Deset dekagrama svježe dunje ima energetsku vrijednost od 63 kalorije, a džem od dunja jači je više od četiri puta jer ista količina daje čak 258 kalorija.

 Ljekoviti su plodovi, listovi i sjeme

Dunja je vitaminska bomba jeseni od davnina poznata u narodnoj medicini i koristi se prije svega kao sredstvo za ublažavanje kašlja i umirivanje stomačnih tegoba.

Za lijek se upotrebljavaju plodovi, listovi i sjeme. Sluz dunjina sjemena (Mucilago Cydoniae) priprema se stavljanjem sjemena u vodu, a primjenjuje se za liječenje rana nastalih kod dugotrajnog ležanja bolesnika, opeklina i kao sredstvo kojim se natope oblozi kod upaljenih očiju i otvorene, raspucane kože.

Zahvaljujući sluzi i pektinu, dunja je veoma dobra kod liječenja upale ždrijela i sluznice te krajnika i zračnih putova. Sluz se također koristi u kozmetičkoj industriji, u losionima i kremama za kožu.

Kod upale želučane i crijevne sluznice preporučuje se kuhana dunja, koja također ublažava jake proljeve. Vunasta pokožica plodova se oguli i pri upotrebi osuši.

Plod dunje izvrsno je i sredstvo u liječenju anemije.

Sok od dunje, ukuhan s jednakim dijelom šećera, dobro je sredstvo protiv prsnih bolesti i bolesti grla. Budući da dunja steže, preporučuje se sirup od ovog voća za liječenje rana, a pomaže i kod dijareje.

Ljekovite sjemenke

Sjmenke su njen najljekovitiji dio, i kada odstoje u vodi oslobađaju sluz koja pomaže kod problema s kašljem. One sadrže i velike količine amigdalina, odnosno vitamina B17, koji djeluje antikancerogeno. Sjemenke su bogate i mastima, taninom, pektinom, šećerima, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom. 

Zahvaljujući taninu i sluzi ova voćka povoljno djeluje na rad crijeva i sprečava infektivne bolesti. Također sadrži i dosta pektina, koji povoljno djeluje na krvni sistem i pomaže u snižavanju krvnog pritiska.

Dunjin sok liječi kašalj, astmu i dijareju, dok se pečena ili kuhana dunja preporučuje anemičnim osobama, ali i za liječenje upala želudačne i crijevne sluzokože.

Dunja se upotrebljava i za liječenje sluzokože ždrijela, krajnika, disajnih puteva kao i ublažavanje obilnih menstruacija. Čaj od dunjinih sjemenki liječi nesanicu, ublažava napetost i otklanja neprijatan zadah, dok sluz od sjemenki liječi opekotine i rane. Čaj od listova dunje je odličan prirodan lijek za zaustavljanje proljeva.

 Priprema jela s dunjom

Dunje se ne mogu konzumirati sirove, već kuhane ili pečene. Zbog velike količine pektina u njenoj kori, dunje se kuhaju i koriste za pripremu kompota, želea, marmelada i voćnih kašica.

Inače, riječ "marmelada" potječe od portugalske riječi za dunju - marmelo.U Španiji se dunja kuha zajedno sa šećerom kako bi se dobila voćna poslastica membrillo koja poslužuje samostalno kao slastica ili uz mekane sireve. Njena verzija je naš „kvitenkez“ iliti sir od dunja.

Dunje se, poput jabuka i krušaka, mogu peći, samostalno ili punjene nadjevom od maslaca, šećera i vrhnja. Dodavanjem dunja u nadjev za pitu od jabuka dobit ćete osebujnu aromu.

U tu svrhu, dunje blanširajte ili parite 10 minuta, a potom ih ogulite i narežite na ploške. Prije nadijevanja pita, pomiješajte narezanu dunju s ploškama jabuka, šećera i cimeta u prahu.

 Čaj od ploda

Ovaj čaj blagotvorno djeluje na disajne tegobe, smiruje kašalj, promuklost i ublažava simptome bronhitisa.

- Priprema: Operite, očistite i presijecite plod dunje na četiri dijela. Odstranite sjemenke i tvrdi dio oko njih, a mesnati dio isijecite na listiće i odmah ih stavite u litar vode, da ne bi promijenile boju. Lagano kuhajte od 15 do 20 minuta, a zatim ostavite da se ohladi. Procijedite ga i pijte u gutljajima tokom cijelog dana.

 Sirup za bronhitis

Narodni lijek protiv kašlja i upala disajnih organa možete napraviti vrlo jednostavno i od samo nekoliko sjemenki.

- Priprema: Izdrobite pet sjemenki dunje i prelijte sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan prije jela.

Melem za opekotine

Melem od sjemenki dunje može biti od pomoći za liječenje blažih opekotina i rana.

- Priprema: Izdrobite 10 g sjemenki dunje, prelijte sa 200 ml vode i sačekajte da se stvori sluzava masa. Nanosite je na oboljeli dio tijela, direktno ili kao oblog.

 Protiv bora i ispucanih usana

Supenu kašiku sjemenki dunje nasjeckaje sitno pa prelijte dvjema supenim kašikama proključale vode. Ostavite da stoji 10 minuta i dobro izmiješajte. Dobivenom mješavinom mažite ispucane usne ili mjesta na licu s izraženim borama. Učinak dunjinih sjemenki naprosto je čudesan, ali terapija valja biti redovita i dugotrajna.

 Sir od dunja

Dva kilograma dunja dobro operite u hladnoj vodi i obrišite suhom krpom. Nemojte im guliti kožicu. Kuhajte ih u vodi dok potpuno ne omekšaju. Kada se dunje ohlade, izrežite ih na komadiće i propasirajte. Dobivenu masu izvažite pa na 1,5 kilogram pirea od dunja stavite kilogram šećera. Izmiješanu smjesu kuhajte na laganoj vatri 45 minuta, neprestano miješajući da ne zagori.

Odmah nakon završetka kuhanja sir od dunja ulijte u odgovarajući lim, plitku staklenu posudu ili u manje limene ili staklene posudice. Kad se ukusna slastica ohladi, veće komade treba narezati na kocke i uvaljati u šećer u prahu. Čuva se na suhom i tamnom mjestu.

Sir od dunja jak je izvor energije, ali se može uzimati i kao lijek jer poboljšava probavu. Razumljivo, ne preporučuje se debelim osobama i dijabetičarima.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.