Gubitak kilograma varira od osobe do osobe i uglavnom ovisi o metabolizmu, ali, naravno, i o uloženom trudu. Ako je metabolizam brz, kilogrami će se i skidati brže, a ako je spor, bit će potrebni neki dodaci da bi se ubrzao.
Pola posla
- Svi koji imaju višak kilograma htjeli bi ga izgubiti što brže, ali mnoga istraživanja pokazuju da je postepen gubitak kilograma održiviji i nosi manje rizika po zdravlje. Međutim, nekoliko novijih studija govori u prilog brzom mršavljenju. Prema mišljenju većine stručnjaka, zdrava brzina mršavljenja je pola kilograma do kilogram sedmično. Ako se gubi više, to povećava rizik od nastanka žučnih kamenaca, gubitka mišićne mase, nedostatka pojedinih nutrijenata, usporenja metabolizma i drugih zdravstvenih problema - kaže dr. Almir Azabagić iz Nutricionističkog centra „Salus“ Tuzla.
Oni koji žele smršavjeti najčešće se podvrgavaju rigoroznim dijetama i unose manje od 800 kalorija dnevno ili počinju intenzivno vježbati. Obično su u većini oni koji biraju rigoroznu dijetu, jer lakše je manje jesti nego više vježbati. Struka kaže da nijedna dijeta ne bi trebala podrazumijevati unošenje manje od 1.300 kalorija dnevno, a najbolje je procijeniti kalorijsku potrebu za svaku osobu prema zdravstvenom stanju, tjelesnoj građi i potrošnji energije.
- Bilo šta da izaberete, u početnoj fazi dolazi do brzog gubitka težine, mnogo više od jednog kilograma sedmično. Ovo je očekivano i normalno, jer tijelo, kada mu uskratite energiju, mobilira svoje rezerve, odnosno glikogen. On veže vodu, tako da se njegovom razgradnjom oslobađa voda i izlučuje iz tijela. Kada tijelo potroši rezerve glikogena, brzina obično pada na 0,5-1 kilogram sedmično - pojašnjava dr. Azabagić.
Samo mršavljenje je, ističe on, pola posla. Druga polovina je održavanje željene težine duže vrijeme. Većina ljudi vrati pola od izgubljenih kilograma u toku prve godine nakon dijete, a što je još gore, skoro svi se vrate na prvobitnu težinu nakon 3 do 5 godina. Zbog toga stručnjaci savjetuju sporije, ali i stabilnije mršavljenje. Prema istraživanjima, oni koji mršave sporije imaju više šansi da održe dostignutu težinu.
Trajna promjena
- Osim toga, sporije mršavljenje omogućava i trajnu promjenu prehrambenih navika, što sprečava ponovno nakupljanje kilograma u budućnosti. Istraživanja, također, pokazuju da stručna pomoć u dijeti smanjuje rizik od nastanka neželjenih pojava i povećava izgled za postizanje dugotrajnog efekta. Dijete koje donose brz gubitak težine obično podrazumijevaju jako smanjen unos energije i nutrijenata, što može dovesti do mnogih zdravstvenih problema, pogotovo ako se upražnjavaju duže vrijeme - kaže dr. Azabagić.
Da biste na zdrav način ubrzali mršavljenje, naš sagovornik savjetuje da jedete više proteina i tako ubrzate metabolizam, smanjite osjećaj gladi i sačuvate mišićnu masu.
- Nemojte sasvim isključiti ugljikohidrate, ali izbacite slatkiše i škrob. Jedite polako jer će vam to pomoći da smanjite osjećaj gladi i pojedete manje. Također, pijte i zeleni čaj jer su istraživanja pokazala da ubrzava metabolizam za 4-5 posto i povećava sagorijevanje masti za oko 17 posto. Osigurajte sebi dovoljno sna, jer nedostatak sna povećava nivo grelina, hormona gladi - poručuje dr. Azabagić i dodaje kako ne smijemo zaboraviti ni redovno vježbati.
Najznačajniji rizici
- Gubitak mišićne mase - Izgubljeni kilogrami nisu samo mast. Dosta se odnosi na vodu i mišićno tkivo. Dokazano je da osobe na kratkotrajnim, jako restriktivnim dijetama, u poređenju s osobama koje su bile duže vrijeme na manje restriktivnoj dijeti, izgube i do šest puta više mišićne mase, iako obje grupe izgube otprilike isti broj kilograma.
- Usporen metabolizam - Prebrzo mršavljenje može usporiti metabolizam. Brzina metabolizma je brzina sagorijevanja kalorija. Ako unosimo manje kalorija, manje ćemo i sagorjeti i imat ćemo sporiji metabolizam. Ovo se dešava iz dva razloga: smanjenje mišićne mase i smanjenje lučenja hormona štitnjače koji reguliraju brzinu metabolizma. Nažalost, metabolizam ostaje usporen još dugo nakon okončanja dijete.
Neželjeni efekti
Prebrzo mršavljenje mogu pratiti neželjeni efekti:
- Prekomjerna glad
- Umor
- Iritabilnost
- Osjećaj hladnoće
- Grčevi u mišićima
- Mučnina
- Zatvor ili proljev
- Dehidracija