Fibromialgija je poremećaj koji karakterizira široko rasprostranjena mišićno-koštana bol, praćena umorom, smetnjama spavanja, poremećajem pamćenja i raspoloženja. Češća je kod žena nego kod muškaraca. To je bolest koju karakterizira bol u mišićima, kostima i tijelu.
Specifičan test
Simptomi fibromijalgije uključuju rasprostranjenu bol koja traje najmanje tri mjeseca, umor te kognitivne poteškoće. U većini slučajeva je vrlo teško uspostaviti dijagnozu fibromijalgije jer ne postoji specifičan test za dijagnosticiranje navedenog stanja.
Glavni simptomi fibromijalgije su umor i bol te zbog toga treba isključiti ona stanja koja imaju iste simptome kao što su hipotireoza, reumatoidni artritis, lupus, polimijalgija reumatika, multipla skleroza itd.
Dijagnoza fibromialgije se uglavnom uspostavlja na osnovu anamneze i kliničkog pregleda. Od medikamenata se mogu uzimati lijekovi iz grupe analgetika, antidepresivi, miorelaksanti, lijekovi za liječenje epilepsije...
Širok spektar
Fizikalna terapija može olakšati simptome boli te smanjiti napetost i umor. Osim vježbi, postoji širok spektar procedura, od masaže dubokog tkiva, krioterapije, termoterapije, elektroterapije, deep oscilation, tekar, terapije udarnim valom, do hidroterapije.
Okupacioni terapeut može pomoći u prilagođavanju radnog prostora ili načinu obavljanja određenih zadatka koji će uzrokovati manje stresa na tijelu, a razgovor s psihologom može pomoći u jačanju uvjerenja u vlastite sposobnosti.
Kako prevenirati
Fibromialgija se ne može spriječiti. Pravilno liječenje i promjene načina života mogu smanjiti učestalost i težinu simptoma.
Postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako biste spriječili pogoršanje simptoma izbjegavajući stresne situacije kao npr. prakticiranje dobre navike spavanja, čitanje, topla kupka ili meditacija, akupunktura, tjelovježba, tehnike dubokog disanja, pravilna ishrana...