Preskačete li doručak i umjesto njega uzmete kafu, a zatim ništa ne jedete sve do ručka? Radi se o čestoj navici koju ima svaka peta osoba. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ta navika može dovesti do neugodnih zdravstvenih problema. Kafa, osim što pomaže da se osjećate manje umorno i budnije, utječe i na ravnotežu nivoa želučane kiseline. Kao rezultat toga, pijenje kafe bez ikakve hrane može izazvati bolnu probavu i žgaravicu, piše Daily Mail.
Kafa je prirodno kiselo piće koje može iritirati sluznicu vašeg želuca, posebno ako je pijete na prazan želudac. Da biste riješili ovaj problem ne morate poputno izbaciti kofein, već jednostavno trebate pojesti neku hranu uz prvu jutarnju kafu.
- Bez hrane koja bi ublažila kiselinu, vaš bi želudac mogao odgovoriti proizvodnjom još više kiseline što uzrokuje žgaravicu - rekao je Rob Hobson, registrirani nutricionist.
Nekoliko je komponenti kafe koje mogu povećati razinu kiselosti u vašem želucu. Kofein potiče proizvodnju hormona gastrina koji je odgovoran za našu proizvodnju želučane kiseline, rekla je bostonska gastroenterologinja dr. Suprija Rao.
Iako ovo pomaže u pokretanju procesa probave, također povećava kiselost u želucu. Spojevi na biljnoj bazi poznati kao fenoli, kojih također ima u izobilju u kafi, također doprinose razini kiselosti crijeva. -Kafa ima pH vrijednost oko 5, dok naša želučana kiselina ima pH oko 2, što je čini kiselijom - objasnila je dr. Rao. Kao rezultat toga, naš bi želudac trebao moći podnijeti kiselinu koju uzrokuje ispijanje kafe.
No, nije samo porast kiselosti ono što uzrokuje bol u gornjem dijelu trbuha i mučninu. Hobson je rekao da kofein u kafi može opustiti donji ezofagealni sfinkter, ventil koji odvaja želudac od jednjaka.
- Kada se ovaj ventil opusti, omogućuje želučanoj kiselini da lakše teče natrag u jednjak, uzrokujući osjećaj pečenja koji se obično povezuje sa žgaravicama - rekao je. Dodao je i da kafa također potiče proizvodnju želučane kiseline, koja je izraženija kada se konzumira na prazan želudac.