Svakome se ponekad može desiti da pretjeraju s alkoholom, a pogotovo na događajima poput dočeka Nove godine.
Naravno, najbolje je takve situacije spriječiti i biti umjeren s pićima tokom slavlja, no to nije jednostavno sprovesti u djelo jer se katkad stvari otmu kontroli...
Umjerena konzumacija alkohola i redovno pijenje vode tokom proslave najbolji su način da izbjegnete neugodne posljedice sutrašnjeg dana.
Naravno, ako simptomi mamurluka potraju duže od uobičajenog ili se pogoršaju, stručnjaci savjetuju da se obavezno obratite ljekaru.
Premda ne postoji naučno dokazan način na koji se liječi mamurluk, stručnjaci su dali nekoliko savjeta kako ga možete spriječiti - ili barem svesti tu muku jutro poslije na minimum.
Stručnjaci ističu da je unos tekućine u organizam prioritet jer je dehidracija glavni uzrok glavobolje i malaksalosti nakon konzumacije alkohola.
Hidracija ima ključnu ulogu. Prema dr. Džonu Briku, autoru "The Doctor's Hangover Handbook", već tri i po alkoholna pića mogu uzrokovati gubitak čak litre tekućine iz organizma.
- Pijenje vode između alkoholnih pića nije samo dobra navika - to je nužnost - naglašava dr. Brik.
Prema dugogodišnjim istraživanjima dr. Roberta Svifta sa Univerziteta Brown, konzumacija hrane prije prvog pića ključna je za prevenciju mamurluka.
- Kada je želudac prazan, alkohol brzo prelazi u crijeva. No kada jedete prije pića, želučani sokovi i enzimi miješaju hranu i alkohol, što značajno usporava njegovu apsorpciju - objašnjava dr. Svift.
Treba spomenuti i to da spol igra značajnu ulogu u tome kako tijelo reagira na alkohol. Žene su općenito osjetljivije na učinke alkohola i sklonije mamurluku, čak i kad popiju manje od muškaraca. Razlog leži u različitom postotku tjelesne vode između muškaraca i žena.
Izbor pića također može utjecati na intenzitet mamurluka. Istraživanja pokazuju da tamna pića, poput npr. burbona, sadrže značajno više kongenera - nusprodukata fermentacije - od svjetlijih pića poput votke.