S nesanicom smo se uglavnom svi bar jednom susreli. Prema novim istraživanjima, otprilike 6 do 10 posto odraslih se bori s potpunom nesanicom, koja je povezana s teškoćama pri uspavljivanju, spavanju ili preranom buđenju.
Kada ne treba ići u krevet - Stručnjaci savjetuju da ne idite u krevet dok vam se zaista ne spava. Iako je pridržavanje redovnog vremena za spavanje dobra ideja, uzdržite se od odlaska u krevet dok ne osjetite da ste umorni. Ako ne zaspite u roku od 15 do 20 minuta, postajete zabrinuti i nervozni, ističu stručnjaci.
Ustanite svakog jutra u isto vrijeme - Ako ste imali problema da zaspite prethodne noći, možda bi bilo primamljivo da kasnije i ustanete ujutro. Međutim, ulazak u nepravilan raspored može vas spriječiti da napredujete.
Izbjegavajte grickanje tokom noći - Ako se probudite usred noći i osjetite da ste gladni, pokušajte promijeniti svoje dnevne navike u ishrani kako ne biste išli u krevet gladni. Jedenje užine usred noći može da postane problem.
Pokušajte da ne drijemate prije spavanja - Sačuvajte pospanost kako bi mogli da spavate noću. Drijemanje prije odlaska u krevet, pa i pet minuta, utjecat će na vaš san noću.