U idealnom slučaju morate spavati od 7 do 9 sati dnevno bez prekida, ali ne uspijevaju svi. Stres, ludi radni ritam i višak digitalnih informacija mogu negativno utjecati na trajanje i kvalitet vašeg sna.
KORISNO
Ćureće meso sadrži aminokiselinu triptofan, koja aktivno stimulira proizvodnju melatonina
Mala šaka badema noću može dati željeni efekt “tablete za spavanje”. Ilustracija
U idealnom slučaju morate spavati od 7 do 9 sati dnevno bez prekida, ali ne uspijevaju svi. Stres, ludi radni ritam i višak digitalnih informacija mogu negativno utjecati na trajanje i kvalitet vašeg sna.
U pokušaju da uspostave svoj režim, mnogi pribjegavaju meditaciji, dubokom disanju, pa čak i tabletama za spavanje. Stručnjaci predlažu da jedete ove namirnice za dobar san.
Badem – Bogati su raznim vitaminima i mikromineralima. Samo 28 grama badema sadrži oko 18 posto dnevne vrijednosti fosfora i 23 posto vitamina B2 potrebnog za odraslo tijelo. Ali najvažnije za vas, ovi orasi su odličan izvor melatonina. Melatonin je poznat kao “hormon sna”. Regulira vaš unutrašnji “sat” i signalizira mozgu da zaspi. Stoga, mala šaka badema noću može dati željeni efekt “tablete za spavanje”.
Kivi je hranjiv i ima vrlo malo kalorija. Ilustracija
Ćureće meso - Ćuretina je jedan od najzdravijih mesnih proizvoda. Sadrži riboflavin, fosfor i selen. Također, ćureće meso sadrži aminokiselinu triptofan, koja aktivno stimulira proizvodnju već poznatog „hormona spavanja“ - melatonina. Ova hrana je, također, bogata proteinima - neka istraživanja sugeriraju da mala količina proteina može izazvati pospanost.
Čaj od kamilice - Jedan je od najpopularnijih toplih napitaka poznat po svojim umirujućim svojstvima. Sadrži apigenin, antioksidant za koji se pokazalo da se uspješno bori protiv nesanice.
Orasi sadrže oko 19 vitamina i minerala. Između ostalog, bogati su i melatoninom. Shodno tome, konzumiranje malih količina oraha može vam pomoći da prilagodite san.
Pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi. Ilustracija
Kivi je hranjiv i ima vrlo malo kalorija. Konzumiranje kivija blagotvorno utječe na nivo holesterola i funkcioniranje digestivnog sistema. Između ostalog, kivi je, također, dobar za spavanje. U istraživanju 24 odrasle osobe jele su svaki dan 2 kivija sat prije spavanja.
Do kraja studije, 42 posto volontera je brže zaspalo. To može biti zbog činjenice da kivi stimulira proizvodnju “hormona sreće” serotonina, koji je, također, uključen u regulaciju obrazaca spavanja.
Riža je, također, poznata po svojim korisnim svojstvima i po tome što je bogat brojnim vitaminima. Pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi i blagotvorno djeluje na san. Ljekari savjetuju da jedete rižu najkasnije sat prije spavanja kako biste poboljšali kvalitet i trajanje sna.
POTVRĐENO PISANJE "AVAZA"
AUTOMOBIL SE PREVRNUO