Nedostatak željeza u krvi može se manifestirati na više načina. Prema statističkim podacima, nedostatak željeza u tijelu problem je koji se sreće kod čak 30-40 posto stanovništva našeg kontinenta.
Može biti uzrokovano raznim faktorima, od navika u ishrani, pa sve do hroničnih bolesti. Željezo je jako važan mineral koji ljudskom tijelu treba iz mnogo razloga.
- Željezo je presudno, jer je ključna komponenta crvenih krvnih zrnaca i, ako u tijelu ima malo željeza, smanjit će se kapacitet prenosa kiseonika - kaže nutricionista Julijana Hever (Julieanna).
Anemija je uobičajena kod žena, pogotovo u godinama kad su trudne i kada doje. Zapravo, ljudima širom svijeta najčešće on nedostaje, a to pogađa oko milijardu ljudi. Žene između 19 i 50 godina treba da unose 18 mg željeza svaki dan, a trudnicama je potrebno duplo više.
Ukoliko imate nizak nivo željeza u krvi potrebno je da povećate unos namirnica poput crvenog mesa, graha, orašastih plodova, suhog voća, cvekle, koprive, kupine. Simptomi koji mogu ukazivati na niži nivo željeza u krvi su hroničan umor, stalno vam je hladno, blijeda koža, glavobolja, kratak dah, lupanje srca, suha kosa i koža, krhki nokti, nemirne noge.
Postoje tri glavna razloga za nizak nivo željeza u krvi: gubitak krvi, nedovoljan unos hrane bogate ovim mineralom i problemi s apsorpcijom željeza.