Starenje ne možemo zaustaviti, ali istraživanja pokazuju da se ovaj biološki proces može usporiti redovnim tjelesnim aktivnostima, pa i aktivnim vježbanjem. Zdrav životni stil je fontana mladosti, a kako idu godine, to vas ne mora spriječiti da vježbate i ostanete aktivni.
Razvoj mozga
Koje se vježbe preporučuju kad dođemo u “zrele godine”?
Odaberite aktivnosti koje možete raditi često, uključite barem jednom sedmično vježbu visokog intenziteta za optimalnu neuroendokrinu stimulaciju i nađite novi aktivni hobi - rekreativni tenis ili borilačke vještine, jer učenje novih kretnji stimulira i razvoj mozga, ne samo tjelesnu koordinaciju i kondiciju.
Ovo su vježbe u 60-im: Nemojte dizati tegove, ali možete koristiti tenzijske sprave, jer one omogućuju trening bez opterećenja zglobova, borilačke vještine su poželjna vrsta aktivnosti i, naravno, hodajte.
Obavezno hodanje
Treba vježbati i u 70-im i 80-im godinama. Evo šta trebate raditi.
Obavezno je hodanje, ako ste već vježbali ranije i imate uspostavljen aktivni ritam, možete nastaviti blažim intenzitetom, ali redovno. Multiplanarne kretnje nose velike koristi za psihofizički status.
Lagane forme borilačkih vještina u solo vježbama također se preporučuju.
Vanjski utjecaji
Važno je imati na umu da kožu možete zaštititi od vanjskih utjecaja. Vodite zdrav život s dovoljno sna i što manje stresa te osigurajte zdravu i uravnoteženu prehranu. Ne zaboravite, međutim, da oštećenja u najvećoj mjeri uzrokuje UV zračenje prilikom izlaganja suncu. Stoga vodite računa o tome da kožu zaštitite od sunca, izbjegavajte višesatno sunčanje i odlaske u solarij. Upotrebljavajte proizvode za njegu kože s UV zaštitom, i to na dijelovima tijela koji su izloženi suncu, poput lica i vrata. Tako ćete efikasno spriječiti starenje kože.