Jedan od najčešćih zdravstvenih problema kod žena izazvan je problemima s lučenjem hormona. Hormonska nesrazmjera je stanje koje pogađa sve veći broj žena i glavni je uzrok mnogih ženskih bolesti.
Iako neki simptomi hormonskog nesklada mogu biti vrlo izraženi, pojedine žene se suočavaju s mnogo problema dok im ne otkriju pravi razlog. Tada se ispostavi da organizam ne luči dovoljno (ili luči previše) hormona koji su ključni za dobro zdravlje žene.
Koji su simptomi hormonske neravnoteže
Sve te hormone proizvode žlijezde s unutrašnjim lučenjem: hipofiza, pankreas, tiroidna žlijezda, nadbubrežne žlijezde i jajnici. Previše visoki ili niski nivoi hormona kao što su estrogen, progesteron, muški spolni hormon, inzulin, adrenalin i kortizol direktno utječu na rad cijelog organizma i s vremenom mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Kako onda da znate koji su simptomi hormonske neravnoteže? Neki od najčešćih pokazatelja mogu biti:
- neredovni ciklusi
- promjene u apetitu
- anksioznost i depresija
- naglo gojenje ili gubljenje na težini
- smanjeni libido
- nesanica
- umor
- problemi sa varenjem
- pojava akni
- neplodnost.
Koji simptomi će biti najizraženiji, zavisi i od hormona koji nisu u adekvatnoj ravnoteži. Za pojedina stanja uzrokovana hormonskom neravnotežom i simptomi mogu biti veoma različiti, ali je ipak moguće prepoznati neke specifične pokazatelje.
Promjene u apetitu i višak kilograma
Nedostatak estrogena najčešće izaziva simptome kao što su neredovne menstruacije, česte promjene raspoloženja, otežano pamćenje, bolovi u zglobovima, naglo povećanje kilaže, nesanica i manjak seksualnog nagona.
Povišeni estrogen utječe na promjene apetita, variranje u tjelesnoj težini i usporavanje metabolizma. Također se mogu javiti problemi sa spavanjem, a visok nivo estrogena može dovesti i do endometrioze.
Promjene u apetitu i višak kilograma mogu biti i znak da u organizmu postoji problem sa regulisanjem inzulina. Često se kod ovih osoba javljaju povećani zamor i suhoća usta, a u težim slučajevima i problemi sa vidom i oštećenje nerava.
Progesteron je, pored estrogena, drugi najvažniji ženski hormon. Problemi sa lučenjem progesterona dovode do neredovnih mjesečnih ciklusa, a kod žena u drugom stanju i do preranog porođaja i spontanog pobačaja.
Visok nivo muškog spolnog hormona se prepoznaje po pojačanoj maljavosti, prekomjernom znojenju, problemima sa aknama, suhoj koži i smanjenoj seksualnoj želji.
Također, pojačano lučenje muških hormona može upućivati i na sindrom policističnih jajnika. Riječ je o stanju koje, ako se ne liječi pravilno, može izazvati neplodnost, ali i neke druge ozbiljne bolesti kao što je dijabetes.
Smanjeno lučenje hormona štitne žlijezde također dovodi do pojave različitih simptoma kao što su gojaznost, usporeni metabolizam, problemi sa varenjem, nervoza, razdražljivost i pojačano zamaranje.