Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da skoro dvije trećine bh. stanovnika ima problem s viškom kilograma, zbog čega se, po broju pretilih ljudi, BiH nalazi na šestom mjestu u svijetu, a na drugom u Evropi.
Poseban izvještaj
Ono što posebno zabrinjava jesu prehrambene navike mališana koji sve više konzumiraju slatkiše i pekarske proizvode, odnosno “junk food”, i to na školskim odmorima.
U blizini skoro svake osnovne škole nalazi se pekara, a na velikom odmoru učenici pohrle po komad pice, sendvič sa salamom i majonezom ili pak izaberu kroasan i kiflu s viršlom.
Ukoliko se roditelji odluče platiti mjesečnu užinu u školi za dijete, situacija neće biti ništa bolja. Oni će, također, dobiti jedan od pekarskih proizvoda, poput zvrka pite, krofne ili kolača.
Nutricionisti upozoravaju na opasnost ovakvih obroka, jer oni ne mogu „nahraniti“ mozak mališana i omogućiti obavljanje motoričkih aktivnosti djeteta za vrijeme boravka u školi.
U razgovoru za „Avaz“ nutricionistica Amela Ivković-O’Rajli (O'Reilly) kazala je da broj prekomjerno teške i pretile djece u BiH stalo raste.
- Zabrinjavajući je podatak da pretilost djece u BiH sve više dostiže enormne razmjere. Prema podacima koji su objavljeni u posebnom izvještaju o zdravstvenoj zaštiti djece u BiH, a koji je uradila Institucija ombudsmana za ljudska prava u BiH, postotak ekstremno pretile djece u našoj zemlji popeo se na čak 20,22 - upozorila je Ivković-O’Rajli.
Razvoj bolesti
Dodaje da se prehrambena industrija mora pozvati na odgovornost jer neadekvatna ishrana vodi do razvoja bolesti.