Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH za 2023., ukupan broj oboljelih od hepatitisa B u Federaciji BiH iznosio je 51. Ta brojka je u porastu u odnosu na prethodne godine, pa je 2022. zabilježen 31 oboljeli, a 2021. ukupan broj je iznosio 26. Doktor Rusmir Baljić, infektolog i gastroenterohepatolog, za “Avaz” je objasnio kakva je to bolest i koje rizike nosi sa sobom.
Upala jetre
Kako navodi Svjetska zdravstvena organizacija, u svijetu trenutno živi više od 250 miliona ljudi koji imaju hronični hepatitis B, a godišnje se otkrije 1,2 miliona novih slučajeva. Broj novootkrivenih slučajeva u BiH godišnje manji je od 100, a smrtni slučajevi su iznimno rijetki.
- Pod pojmom hepatitis podrazumijeva se upala jetre, bez obzira na to kako je nastala, iako je u praksi, ali i u populaciji, ovaj naziv vezan za upalu jetre, on se veže za neki od hepatitis virusa, A, B, C, D ili E - kazao je dr. Baljić.
Doktor navodi da od hepatitisa B mogu da obole sve osobe koje nisu vakcinisane, kao i one koji su vakcinisane, ali im organizam nije razvio imunitet. Kako kaže, bolest se može prenijeti putem zaražene krvi i krvnih derivata, seksualnim kontaktom s inficiranim partnerom, kao i s majke na novorođenče.
- Simptomi koji karakteriziraju ovo oboljenje su žutilo kože i očiju, osoba se osjeća malaksalo, ima loš apetit, boja mokraće se mijenja i postaje tamnija, a stolica svjetlija - objasnio je dr. Baljić.