Jako puno osoba danas, prema posljednjim istraživanjima, ima hronični bol u vratnom dijelu kičmenog stuba. Uz bol u leđima to se pretvara u hronični problem zbog kojeg ljudi najčešće napuštaju posao.
Cervikalni sindrom
Doktor Branko M. Vujković kazao je da se svi klinički entiteti koji se manifestuju napetošću i bolom u vratu, nazivaju cervikalnim sindromom.
- Najčešći uzroci jesu kontinuirana mišićno-ligamentarna prenaprezanja i dugotrajna opterećenja pri radu u prinudnim položajima, koja u zavisnosti od dužine trajanja i težine opterećenja dovode i do različite težine kliničke slike cervikalnog sindroma - kazao je dr. Vujković za Blic.
Prema riječima dr Vujkovića, kao jedan od faktora rizika, ali i sve češće uzroka "vratnog" sindroma, izdvaja se u pandemijskom obliku, kontinuirani prinudni položaj vratnog dijela kičmenog stuba zbog neadekvatnog gledanja u mobilne telefone, tablete i prenosive računare.
- "Text neck" , "Laptop neck" su samo neki od anglosaksonskih sinonima za "tehnološki vrat", koji opisuju stanje bola u vratu sa svim njegovim varijetetima, koje nastaje zbog prolongiranog gledanja u mobilni telefon, ili u drugi prenosni uređaj. Takav neprirodni položaj naše glave u odnosu na trup, dovodi do grča i lošije prokrvljenosti mišića vrata - objašnjava dr Vujković.
Gledanje u ekran
Dok gledamo u telefon ili računar, vrat trpi pritisak kao da na leđima nosimo teret od oko 27 kilograma.
- Određena biomehanička ispitivanja su pokazala da prilikom krajnjeg položaja takozvane fleksije, to jest savijenosti vrata ka naprijed, naš vrat, sve njegove mekotkivne strukture, trpi opterećenje koje aproksimativno iznosi 27 kilograma. Ako takvo opterećenje traje dugo, logično je da će vremenom dovoditi pored fukcionalnih, i do anatomskih promjena i oštećenja, koja će vremenom dovesti i do kliničkih manifestacija - naglašava dr Vujković.
On podsjeća da tehnološko prilagođeni dnevni ritam, tehnokratija i sve veća digitalizacija uz sve njene benefite postali su, pored sjedentarnog stila života i novih profesionalnih zahtjeva, najvažniji faktori rizika za mnoge bolesti sadašnjice kojima smo apsolutno svi podložni, među kojima su na prvom mjestu po rasprostranjenosti mišićno-koštana oboljenja.
- Naravno da su osobe koje imaju urođene deformitete vratnog dijela kičmenog stuba, zaravnjenu fiziološku lordozu, ali i one koje zbog prirode svog posla dugotrajno rade sa nefiziološki savijenim vratom, u značajno većem riziku od ranijeg pojavljivanja tegoba, kao i od pojavljivanja ozbiljnijih manifestacija cervikalnog sindroma - ističe dr Vujković.
Prinudni položaj
Od bora, preko glavobolja, do ozbiljnih posljedica poput vratne diskus hernije
- Svaki prinudni položaj koji duže traje, dovodi, pored istezanja jedne strane vrata, i do "nabiranja" druge strane, sa posljedičnim skraćenjem tih mišića, ali i smanjenjem elastičnosti i nabiranjem kože. Što više "nefiziološki" gledate u mobilni telefon, veće šanse su da ćete pored osećaja stalne napetosti i bola u vratu, imati i estetski problem sa ranijim nastankom bora na vratu - kaže dr Vujković.
Prema njegovim riječima, dalekosežnije i opasnije posljedice "tehnološkog vrata" su glavobolja, cervikalna radikulopatija, vratna diskus hernija.
- Cervikalna radikulopatija nastaje kada dugotrajni funkcionalni problem vrata bude zanemaren, i usljed trajnog oštećenja ovog dijela kičmenog stuba dođe do pritiska na nerve koji su zaduženi za motornu i senzitivnu inervaciju gornjih ekstermiteta - objasnio je dr. Vujković.
Tako se, kao ozbiljne posljedice "gledanja u mobilni telefon" mogu javiti slabost mišića šake i drugih mišića ruke i ramenog pojasa kao i osjećaj trnjenja, žarenja duž projekcije tih nerava.
- Vratna diskus hernija dovodi do sličnih manifestacija, a u zavisnosti od veličine i posledica njenog pritiska, leči se i operativno. Cervikogene glavobolje su same po sebi poseban problem za lečenje, i najbolji lek za njih je prevencija i prekidanje začaranog kruga preopterećenja i degeneracije vratnog dela kičmenog stuba - napominje dr Vujković.
Prevencija ovog stanja
- S obzirom na to da su digitalizacija naših života i savremeni način komunikacije naše nasušne potrebe, postoji nekoliko načina da smanjimo njihov utjecaj na naše zdravlje. Pod jedan i kao obavezno je ergonomsko podešavanje, jer ono skoro da apsolutno eliminiše onih 27 kg koje trpimo prilikom savijanja vrata. To podrazumijeva da nam je mobilni uređaj, tj. njegov ekran u visini očiju, i ako je računar u pitanju to se relativno lako postiže. Kada je u pitanju mobilni telefon, situacija jeste malo kompleksnija, s obzirom na to da aparat moramo podići u nivo očiju, pa nama (i drugima) to može izgledati banalno, ali naš vrat je u pitanju, i sigurno je da se značajno smanjuje preopterećenje vratnog dijela kičmenog stuba - ukazuje dr Vujković.
Dodao je da kada se maksimalno potrudimo da podesimo "uslove" za nesmetan rad našeg vrata, vrijeme je da razbijemo i lanac kontinuiranosti opterećenja u nepovoljim položajima, a to se najbolje postiže vježbom.
Kada se koristi mobilni uređaj, sasvim je dovoljno u određenim vremenskim intervalima uraditi osnovne vježbe istezanja vrata nakon čega treba uraditi set statičkih (bez pokreta) vježbi za jačanje mišića vrata.
- O svemu ovome, počev od ergonomije, faktora rizika da obolite od "tehnološkog vrata", pa do programa vježbi koje možete raditi i u kancelariji dok sjedite, neophodno je da razgovarate sa vašim fizijatrom - poručuje dr Branko Vujković.